Geminid (İkizler) Göktaşı Yağmuru Tepekent’te İzlenecek

2017 yılının önemli gök olaylarından biri olan Geminid Göktaşı Yağmuru, 13/14 Aralık 2017 gecesi, gece yarısından sonra doruk noktasına ulaşacak.  İstanbul Aydın Üniversitesi öğrenci ve personeli bu etkinliği üniversitenin Tepekent Sosyal tesislerinde izleyecekler.

Geminid Göktaşı Yağmurunun bu yıl hiç olmadığı kadar güzel geçeceği tahmin ediliyor. Ay’ın hilal evresinde olması da daha fazla göktaşı izlenmesi için bir avantaj olacak.

Geminid Göktaşı Yağmuru 3200 Phaethon kuyrukluyıldızının bıraktığı kalıntılar arasından Dünyanın geçmesi sırasında atmosfere giren parçacıkların yanmasıyla oluşur. Meteor yağmuru Geminid Takımyıldızından geliyormuş gibi göründüğünden bu adı alır.

Bu etkinliği izlemek için, Büyük Ayı ve Orion Takımyıldızları arasında bulunan Geminid takımyıldızı doğrultusuna bakmak gerekiyor. Göktaşı yağmurlarını izlemek için herhangi bir gözlem aleti kullanmaya gerek yoktur. Karanlığa alıştırıldıktan sonra çıplak gözle bakmak yeterli olur. Göktaşı yağmuru doruk noktasındayken saatte 120 göktaşı görmek mümkün olabilecektir.

tr_TRTürkçe