Geminid Meteor Yağmurunu Kaçırmayın!

Her yıl 13/14 Aralık civarında maksimumdan geçen Geminid Meteor yağmuru yılın son göksel şöleni olacak. Asteroid 3200 Phaethon kuyrukluyıldızının kalıntıları arasından Dünyamızın geçmesi sonucu meydana gelen bu göksel şölen nedeniyle saatte 120 civarında, halk arasında  “yıldız kayması” denen olay gerçekleşecek.

Aslında Geminid Meteor Yağmuru 4-17 Aralık tarihlerinde gerçekleşiyor. Ancak 13 Aralığı 14 Aralığa bağlayan gece, gece yarısından sonra saat 4 gibi maksimumdan geçecek. Işık kirliği olmayan bir yerde saatte 120 kadar meteor görmek mümkün olacak. Bakılması gereken doğrultu ise, Geminid (İkizler) takımyıldızı civarı olacak. Gökyüzünde Geminid’i bulmak çok zor değil. Geminid, Orion (Avcı) takımyıldızının hemen üstünde bulunuyor. Bu doğrultuya mümkünse şezlong türü bir koltukta yatar vaziyette 45o açıyla bakmak yeterli olacaktır.
Meteor yağmurları çıplak gözle izlenir. Ancak fotoğraf da çekmek istenirse, bu doğrultuya fotoğraf makinasını yöneltmek ve 10-15 dakikalık bir poz süresi vermek uygun olur.13 Aralıkta Ay ilk dördün evresinde olacak.  Ancak meteor yağmurunun etkin olduğu zaman batmış olması da gözlemciler için güzel bir şans olacak.

Meteor yağmurunun yayılma noktası Geminid takımyıldızının castor yıldızı civarı olacak.

Credit: https://earthsky.org/astronomy-essentials/everything-you-need-to-know-geminid-meteor-shower/

 

en_USEnglish